Po stanovení těhotenství je žena v pravidelných intervalech zvána do těhotenské poradny. Při první návštěvě je odebrána krev na krevní skupinu, protilátky, krevní obraz, test na žloutenku, BWR, HIV. V dalším období gravidity je odebrána krev na vrozené vývojové vady. Během těhotenství se provádí vyšetření ultrazvukem, kde se sleduje růst plodu. Při každé návštěvě se kontroluje krevní tlak, váhový přírůstek, vyšetřuje se moč na bílkovinu a cukr. V posledním měsíci gravidity jsou návštěvy v poradně častější.

Doporučuje se absence pohlavního styku do další menstruace nebo alespoň po dobu, co žena krvácí.

Preventivní prohlídka má být 1x ročně. Součástí této preventivní prohlídky je především cytologické vyšetření z čípku děložního a palpační vyšetření. Další vyšetření (jako je ultrazvuk, mamografické vyšetření, denzitometrie) jsou pak individuální.

Vhodný termín k tomuto vyšetření je v první polovině menstruačního cyklu, tzn. nejpozději do 10 dne od skončení menstruace. V dalších dnech je samozřejmě možné provést odběr cytologie také, ale stoupá procento "špatných či horších" výsledků.

Můžete se nechat anonymně otestovat na Krajské hygienické stanici v Olomouci nebo na vyžádání u svého praktického lékaře nebo gynekologa.

Je vhodné počkat 2–3 dny, po té si žena může zakoupit v kterékoliv lékárně těhotenský test, v ceně od 30 Kč. Při pozitivním výsledku by měla žena navštívit lékaře co nejdříve, při negativním výsledku je vhodné počkat další 2–3 dny. Pokud se ani pak nedostaví spontánní menstruace, pak je vhodná návštěva gynekologa.

Hormonální antikoncepce obsahuje 21 tablet. Při počátku užívání HAK se užije první tableta 1–4 den cyklu. Tablety se užívají 21 dnů. Pak následuje 7 dnů přestávka a 8. den žena užije opět první tabletu bez ohledu zda má či nemá menstruaci. Celý cyklus se pak pravidelně opakuje, měsíčky pak přichází v pravidelných 28 denních cyklech.

Pokud si zapomenete vzít tabletu, ať se jedná o HAK či HRT, pak je důležité vzít si "zapomenutou" tabletu a současně tu, kterou si máte vzít jako obvykle. V žádném případě nevysazujte zbylé tablety. Pokud si nevíte rady, tak raději zatelefonujte. Můžete tím předejít mnohdy zbytečným komplikacím. Při užívání hormonální antikoncepce se dostaví krvácení. Pokud žena pravidelně užívá HAK a začne krvácet, pak je vhodné v co nejkratší době navštívit gynekologa. Krvácení se dá v časném stadiu zmírnit nebo úplně zastavit.

Ne, po celou dobu léčby až do jejího úplného ukončení by žena neměla mít pohlavní styk. V opačném případě může dojít k prodloužení doby léčení a i snížení efektivnosti léčby.

Pokyny pro přípravu před gynekologickým vyšetřením

  1. Na všechna vyšetření mimo akutních stavů se telefonicky, osobně nebo přes internet objednejte. V našem zdravotnickém zařízení máte k dispozici 1 lékaře a 2 lékařky.
  2. Pokud potřebujete pouze recept nebo žádanku na vyšetření, máte možnost si jej během ordinační doby vyzvednout osobně nebo objednat přes internet na našich webových stránkách.
  3. Akutní stavy a kontroly po šestinedělí mají přednost.
  4. Je vhodné zvolit termín objednání v polovině menstruačního cyklu.
  5. Choďte na preventivní vyšetření pravidelně, tj. 1x ročně.
  6. Dodržujte časový termín objednání. Objednací termín je orientační, akutní stavy mají přednost a pořadí určuje lékař. Pokud se nemůžete na vyšetření dostavit, prosíme, odhlaste se.
  7. V případě, že se jedná o vstupní prohlídku (první prohlídka v našem zařízení) je nutné vyplnit dotazník. Z tohoto důvodu se dostavte na vyšetření o 15 min. dříve než máte stanovený termín objednání.
  8. Nezapomeňte platný průkaz zdravotní pojišťovny.
  9. Pokud od poslední návštěvy dojde ke změně osobních údajů – tel. číslo, bydliště, pojišťovna (hlaste ihned po předložení průkazu zdravotní pojišťovny).
  10. Pokud používáte na čtení a psaní brýle, vezměte je s sebou na vyšetření. V případě potřeby je možné, že budete vyplňovat dotazník nebo souhlas s vyšetřením.
  11. Na vyšetření se vhodně oblékněte. Doporučujeme dvojdílné oblečení pro snadnější odhalení dolní poloviny těla, nejlépe sukni. Je vhodné použít i ponožky.
  12. Před vyšetřením je nutno se vymočit, umýt zevní rodidla a okolí konečníku (k dispozici
    je bidet). Připravte si datum začátku poslední menstruace, případně menstruační kalendář.
  13. Je-li dívka poprvé na gynekologickém vyšetření, je porodní asistentkou poučena
    o průběhu vyšetření a je potřeba přijít na vyšetření s plným močovým měchýřem.
  14. Méně pohyblivým ženám pomáhá při vyšetření porodní asistentka.
  15. Výsledky preventivního vyšetření obdržíte do 14 dní SMS zprávou. V závěru zprávy budete informována o intervalu další preventivní prohlídky nebo o případném dalším dovyšetření. Výsledky ostatních vyšetření jsou Vám sděleny ihned nebo Vám lékař příp. porodní asistentka sdělí, kdy budou výsledky dalších vyšetření k dispozici.
  16. V případě jakýchkoliv nejasností se neváhejte zeptat svého ošetřujícího lékaře, příp. porodní asistentky a to buď osobně nebo telefonicky.